Ilusat traditsiooni istutada pulmapäeval puu on kasutatud üle maailma sajandeid, seda traditsiooni järgitakse tänaseni. Puu sümboliseerib igavikku ja noorpaarid panevad selle mulda mõttega, et nende pereelu oleks pikk ja kestev. Igal puul on oma elu, igale puule on antud võimalus tulevikus oma istutajat tänada. Tüvi, viljad, juured jne.
Soovitan lugeda raamatut „PUUD ON TARKUSE ANDJAD“ https://www.apollo.ee/kampaania/puud-on-tarkusekandjad.html .
Puu on algselt nagu väike laps, keda tuleb hooldada ja kaitsta, et tulevikus nautida tema poolt pakutavaid ande. Raamat annab ülevaate paljudest Eestis kasvavatest ja veel rohkematest välismaistest puudest, seejuures kõikidel mandritel leiduvatest. Kirjeldatakse iga puud, räägitakse tema kasutamisest, kuidas ta on seotud kultuuriga, müütidega, mida ta sümboliseerib. Paljud puud on olnud ja on kasutusel loodusravis. Puid kasutatakse ehitustel, neist tehakse rõivaid ja vilju süüakse. Oled võib-olla kuulnud lugu poiss ja puu… jällegi üks mõtlema panev lugu.
Aga samas ei pruugi sa üldse puude tähendusi nii võtta kui kirjutatakse- võib-olla on teil lemmikpuu või puu, mis teile kuidagi armas.
Maailmast
Tsehhis on üks kindel pulmatraditsioon – puu istutamine pruudi kodu lähedale. Enne seda kaunistatakse puu erinevate värviliste lintide ja munadega.
Norras istutatakse näiteks pulmapäeval noorpaari maja ette kaks kuuske, mis sümboliseerivad paarisuhet.
Šveitslased panevad mulda männid, mis peavad noortele tooma edu ja rikkust. Bermuda saarte elanikud kaunistavad pulmakoogi puukesega, mis hiljem istutatakse noorpaari maja ette – abielu kestab nõnda kaua, kui see puu kasvab.
Seda ilusat vana traditsiooni, istutada pulmapäeval puu, on järgitud ja järgitakse ka Eestis. Carl Robert Jakobson ja tema noor naine istutasid pulmapäeval oma maja kõrvale kaks pärna. Mõne aja pärast kasvasid need kokku. Võib-olla sellest hakkasidki Eesti noored abielupaarid hiljem pulmapäeval puid istutama.
Vastavalt iidsele uskumusele peab noorpaar neid mulda panema kaks. Tsiteerides klassikuid: Tammed seisavad tormis kõrvuti kuni lõpuni, toetades üksteist. Naine ja mees suudavad samuti käsikäes minna läbi tormi ja äikese. Hiljem istutasid sellele kohale, kus sirgusid Carl Robert Jakobsoni ja tema naise istutatud pärnad, puid ka teised noorpaarid ning praeguseks on seal tihe park.
1970 -1980 istutati puid pulmade või mõne tähtsa sündmuse puhul kodust kaugemale kindlatesse lubatud kohtadesse. Nendest on saanud alguse paljud ilusad pargid. Puu istutamise traditsioon on au sees igas maakonnas, näiteks paljud nimelised puud istutati Rakvere tammikus.
Ise olen olnud koos nii mõnegi paariga, kes on istutanud puid näiteks Saka mõisas, Mustjõe kõrtsitalus, Oru pargis ja loomulikult noorpaari või nende vanemate koduõues.
Olen olnud pulmaisaks, kui istutati kodumaja juurde pulmapäeval külaliste abiga terve tammede allee. Olen andnud võimaluse seda vana tava järgida paljudele paaridele ja paljud on ka selle ellu viinud. Koos istutatakse, kastetakse, noorpaari suur soov on teha nii puu kui suhe suureks ja tugevaks. Õnne ja edu kasvatamisel ja hooldamisel!
Noored lubavad hoolitseda puu kasvamise eest samamoodi kui oma suhte eest, kasvatades seda armastuse ja hoolega, et kunagi koos puu all istuda ja lapselapsi põlvel kiigutada.
Puid on erinevaid, mida noored valivad pulmapäeval istutamiseks. Enamasti on istutatavaks puuks tamm, pihlakas või õunapuu.
Tamm – tormis tugev, sümboliseerib vastupidavust, kindlasti pakub see rõõmu oma suure tüve ja võraga tulevastele põlvedele. Noorpaarid istutavad tamme mõttega, et pereelu oleks sama kestev.
Pihlakas kaitseb, ravitseb ja tema vilju kasutatakse söögiks. Peletab eemale kurjuse ja hädad. Paljudel autojuhtidel on autos oksake õnnetuste vältimiseks. Paljud hoiavad pihlaka oksa ka oma kodus. Vana Eesti rahvatarkuse järgi pidi kõige mõjuvamad pihlaka oksad olema need, mis kasvavad läbi sipelgapesa.
Õunapuu on lihtsalt tähtis viljapuu sinu aias, millest ei saa keegi niisama mööduda. Vanad eestlased uskusid, et õunapuid istutades on peres palju õnne ja lapsi. Õunapuud nimetatkase ka saja vilja puuks. Õunapuu on erinevates maades viljakuse sümbol!
On olnud pulmi, kus on istutatud kastaneid. Puu ilusad küünla moodi õied on omaette vaatamisväärsus ja ilu. Kastanimune armastavad paljud ja eriti lapsed.
Legendid ja tänapäev
Istutamise juures võib vastne abielunaine oma nime matta puu juurte alla, kuna siis pidi kasvama pruut puuga ühte. Naised käisid puude all rasketel hetkedel istumas ja pisaraid poetamas, oma puu all istumine ja aja veetmine rahustas neid. Mitmeid kordi on puu istutamise juures taldrik kildudeks löödud ja siis killud puu juurte alla maetud. Seda kõike selleks, et peres rohkem nõusid ei lõhutaks ja pahandusi ei tekiks.
On olnud ka juhus, kui ühes pulmas soovis pruut istutada oma aeda lilli ehk aed iiriseid. Pulmalised said ülesandeks istuda pruudi näpunäiteid järgides ca 50 taime. Aed iiris ehk võhumõõk on püsilill, mis on aretatud Prantsusmaal ja kasvab ilma palju hoolt kandmata.
Õnne, armastust ja edu puude istutamisel ja kasvatamisel.
Teie pulmaisa Marko Pille