Külastajaid lehel

Hetkel lehel: 2
Täna: 29
Sel nädalal: 292
Alates 01.05.2014: 93949

Pulmapäeval istutatud puu toob abielupaarile tulevikus õnne!

Ilusat traditsiooni istutada pulmapäeval puu on kasutatud üle maailma sajandeid, seda traditsiooni järgitakse tänaseni. Puu sümboliseerib igavikku ja noorpaarid panevad selle mulda mõttega, et nende pereelu oleks pikk ja kestev. Igal puul on oma elu, igale puule on antud võimalus tulevikus oma istutajat tänada. Tüvi, viljad, juured jne.
Soovitan lugeda raamatut „PUUD ON TARKUSE ANDJAD“ https://www.apollo.ee/kampaania/puud-on-tarkusekandjad.html .

Puu on algselt nagu väike laps, keda tuleb hooldada ja kaitsta, et tulevikus nautida tema poolt pakutavaid ande. Raamat annab ülevaate paljudest Eestis kasvavatest ja veel rohkematest välismaistest puudest, seejuures kõikidel mandritel leiduvatest. Kirjeldatakse iga puud, räägitakse tema kasutamisest, kuidas ta on seotud kultuuriga, müütidega, mida ta sümboliseerib. Paljud puud on olnud ja on kasutusel loodusravis. Puid kasutatakse ehitustel, neist tehakse rõivaid ja vilju süüakse. Oled võib-olla kuulnud lugu poiss ja puu… jällegi üks mõtlema panev lugu.
Aga samas ei pruugi sa üldse puude tähendusi nii võtta kui kirjutatakse- võib-olla on teil lemmikpuu või puu, mis teile kuidagi armas.

Maailmast:
Tsehhis on üks kindel pulmatraditsioon – puu istutamine pruudi kodu lähedale. Enne seda kaunistatakse puu erinevate värviliste lintide ja munadega.
Norras istutatakse näiteks pulmapäeval noorpaari maja ette kaks kuuske, mis sümboliseerivad paarisuhet.
Šveitslased panevad mulda männid, mis peavad noortele tooma edu ja rikkust. Bermuda saarte elanikud kaunistavad pulmakoogi puukesega, mis hiljem istutatakse noorpaari maja ette – abielu kestab nõnda kaua, kui see puu kasvab.

Seda ilusat vana traditsiooni, istutada pulmapäeval puu, on järgitud ja järgitakse ka Eestis. Carl Robert Jakobson ja tema noor naine istutasid pulmapäeval oma maja kõrvale kaks pärna. Mõne aja pärast kasvasid need kokku. Võib-olla sellest hakkasidki Eesti noored abielupaarid hiljem pulmapäeval puid istutama.

Vastavalt iidsele uskumusele peab noorpaar neid mulda panema kaks. Tsiteerides klassikuid: Tammed seisavad tormis kõrvuti kuni lõpuni, toetades üksteist. Naine ja mees suudavad samuti käsikäes minna läbi tormi ja äikese. Hiljem istutasid sellele kohale, kus sirgusid Carl Robert Jakobsoni ja tema naise istutatud pärnad, puid ka teised noorpaarid ning praeguseks on seal tihe park.

1970 -1980 istutati puid pulmade või mõne tähtsa sündmuse puhul kodust kaugemale kindlatesse lubatud kohtadesse. Nendest on saanud alguse paljud ilusad pargid. Puu istutamise traditsioon on au sees igas maakonnas, näiteks paljud nimelised puud istutati Rakvere tammikus.

Ise olen olnud koos nii mõnegi paariga, kes on istutanud puid näiteks Saka mõisas, Mustjõe kõrtsitalus, Oru pargis ja loomulikult noorpaari või nende vanemate koduõues.

Olen olnud pulmaisaks, kui istutati kodumaja juurde pulmapäeval külaliste abiga terve tammede allee. Olen andnud võimaluse seda vana tava järgida paljudele paaridele ja paljud on ka selle ellu viinud. Koos istutatakse, kastetakse, noorpaari suur soov on teha nii puu kui suhe suureks ja tugevaks. Õnne ja edu kasvatamisel ja hooldamisel!

Noored lubavad hoolitseda puu kasvamise eest samamoodi kui oma suhte eest, kasvatades seda armastuse ja hoolega, et kunagi koos puu all istuda ja lapselapsi põlvel kiigutada.

Puid on erinevaid, mida noored valivad pulmapäeval istutamiseks. Enamasti on istutatavaks puuks tamm, pihlakas või õunapuu.

Tamm – tormis tugev, sümboliseerib vastupidavust, kindlasti pakub see rõõmu oma suure tüve ja võraga tulevastele põlvedele. Noorpaarid istutavad tamme mõttega, et pereelu oleks sama kestev.

Pihlakas kaitseb, ravitseb ja tema vilju kasutatakse söögiks. Peletab eemale kurjuse ja hädad. Paljudel autojuhtidel on autos oksake õnnetuste vältimiseks. Paljud hoiavad pihlaka oksa ka oma kodus. Vana Eesti rahvatarkuse järgi pidi kõige mõjuvamad pihlaka oksad olema need, mis kasvavad läbi sipelgapesa.

Õunapuu on lihtsalt tähtis viljapuu sinu aias, millest ei saa keegi niisama mööduda. Vanad eestlased uskusid, et õunapuid istutades on peres palju õnne ja lapsi. Õunapuud nimetatkase ka saja vilja puuks. Õunapuu on erinevates maades viljakuse sümbol!

On olnud pulmi, kus on istutatud kastaneid. Puu ilusad küünla moodi õied on omaette vaatamisväärsus ja ilu. Kastanimune armastavad paljud ja eriti lapsed.

Legendid ja tänapäev:
Istutamise juures võib vastne abielunaine oma nime matta puu juurte alla, kuna siis pidi kasvama pruut puuga ühte. Naised käisid puude all rasketel hetkedel istumas ja pisaraid poetamas, oma puu all istumine ja aja veetmine rahustas neid. Mitmeid kordi on puu istutamise juures taldrik kildudeks löödud ja siis killud puu juurte alla maetud. Seda kõike selleks, et peres rohkem nõusid ei lõhutaks ja pahandusi ei tekiks.

On olnud ka juhus, kui ühes pulmas soovis pruut istutada oma aeda lilli ehk aed iiriseid. Pulmalised said ülesandeks istuda pruudi näpunäiteid järgides ca 50 taime. Aed iiris ehk võhumõõk on püsilill, mis on aretatud Prantsusmaal ja kasvab ilma palju hoolt kandmata.

Õnne, armastust ja edu puude istutamisel ja kasvatamisel.
Teie pulmaisa Marko Pille

Anne & Stiil Pulmaeri

Ilmunud on selle aasta Anne & Stiil pulmaeri väljaanne.

Kes pole lugenud, minge ostke endale. Väärt lugemist, pulmadest, planeerimisest jne.

Pulma ettevalmistamine – reeglid ja soovitused, millega peaks arvestama

Pulmaisa Marko Pille 2017

Pulma ettevalmistamisest sõltub väga palju ja seda tuleb teha põhjalikult ning väga suure pühendumusega.
Täpselt nagu seemnest sirgub korralik vili ainult pühendumuse ja armastusega.
Pisut soovitusi, mis on toiminud ja mitmeid kordi läbi arutatud pruutpaari, kui teiste kolleegide/pulmakorraldajatega.

 • Sa võid kasutada erinevaid pulmaäppe ja oma head mälu, aga kõige parem töövahend on Exceli tabel ning paber ja pliiats.
 • Koosta maksimum eelarve, matemaatika on tähtsal kohal ja liitmine on raskem, kui lahutamine. Eelarvesse juurde panna on raskem, kui ära võtta!
 • Pane paika oma pulmakuupäev, mõtle läbi seljuures kõik plussid ja miinused. Miks see päev on hea, kas see on riiklik püha, kas külalised saavad tulla, kuidas tulevikus sobib pulmaastapäevaks see kuupäev jne.
  Alusta planeerimist vähemalt 7-12 kuud ette. Ära karda teha pulmi nädala sees. See on tähtis kuupäev mitte ainult teile, vaid ka teie sõpradele, sugulastele jne.
  SINU PIDU, KUI ELU KORDUMATU SÜNDMUS.
 • Kutsed saada välja vähemalt 2-3 kuud enne pulmapäeva. Kaugemalt või välismaalt tulijaid teavita 7-12 kuud ette. Isegi kui sul pole registreerimise kellaaega, on sul teada ju kuupäev ja koht.
  Kutse tekst või teavitus
  (Endil rangid kaela seame, eluvankrit koos siis veame. Seda tunnistama tulge, rattaid määrimas ka olge. Meil on au paluda teid tunnistajaks meie abielu sõlmimisele Võru perekonnaseisuametis 14. juunil 2015. a , kuna hetkel on veel registreerimise kellaaeg lahtine, siis palun hoidke see päev meie jaoks vaba. Broneerige see päev meie jaoks, kellaaja teatame teile hiljem! Pulmapidu toimub Võrumaal Piusa ürgoru puhkemajas. Katrin ja Marko. Tulekust palume teatada hiljemalt 14. maiks ning infot ööbimisvõimaluse kohta küsige Markolt tel +372 56508056 või pille.marko@gmail.com)
  Hiljem saab saata juba kellaajaga paberkutsed, teatada telefonitsi või e-mailiga!
  Kindlasti peab kutsel olema nimi või nimed, kes on kutsutud, riietus, kingiinfo jne.
  NB! Kutsel peab olema kirjas, kas pulmad on lastega või lapsed paluksime koju jätta.
  See lause peaks olema ilusti läbi mõeldud. Pea meeles, mida vähem teksti, seda parem! Inimene ei viitsi palju lugeda.
 • Registreerimise või laulatuse kellaaeg võiks olla umbes 16.00, et mitte väsitada ennas liiga vara ärkamisega ning siis kestab pidu kauem.
 • Inimeste liigutamine ühest kohast teise võib võtta aega! 10 inimest – 10 min aga 20 inimest isegi umbes 30 min. See sõltub palju vahemaadest.
  Näiteks: Pildistamine asub majataga/mereääres. Teepeal tehakse peatus mingiks tegevuseks ja ennem ei saa alustada, kui autod on pargitud ja viimased inimesed liikunud tegevuskohta. Kogu tegevus võtab aega vähemalt 15 min.
 • Peokoht vaadake alati ise üle hoolika pilguga. Kuidas lauad on asetatud, kas külalistel on mugav, kas sööki jagub (arvestage vähemalt 1-1,2 kg inimese kohta. Umbes 50% sooja ja 50% külma. Pikk õhtu ja see on arvestatav kogus).
  Mida tuntum koht, seda varem tuleb broneerida. Kõik mis kokku lepite pange paberile kirja ja hiljem kinnitage see meilitsi. Meilide vahetus ja kinnitamine on kõigi jaoks lihtsam ja aksepteeritav ning sama mis leping. A´la leppisime selles kokku, kas aksepteerite. Sama paber võiks olla nii teil, kui ka teenindajatel pulmapäeval kaasas!
 • Palju peaks varuma alkoholi? Arvestada võiks:
  • Vahuvein tervituseks – pokaal inimese kohta. Kui on 80 külalist siis ca 14 pudelit.
  • Vein (viimasel ajal kulub valget rohkem kui punast). Pool pudelit inimese kohta ehk siis 80 inimest 40 pudelit veini.
  • Viina arvestada 25 cl külalise kohta ehk 50 cl mehe kohta. 80 inimest 40 pudelit viina.
 • Klassikaline alkoholi valik laual – Vein ja viin. Lisaks võib teha pikajoogi- ehk kokteililaua kuhugi nurka (Rumm, Gin, Viski) koos jää ja toonikuga.
  Tordi ja kohvi kõrvale sobib pakkuda brändit või konjakit.

Soovitusi ja reegleid on palju, aga need tuleks läbi arutada juba oma pulmaisaga.

Head!
Pulmaisa Marko Pille

Aasta tegija – 2015

2015 Aasta tegija NominentPulmad.ee Aasta Tegija 2015 hääletus on läbi ning tulemused on siin.

Pulmaisa/dj Marko Pille on saavutanud rahva hääletuse tulemusena pulmad.ee aastategija valimisel auväärse tiitli aasta 2015 panuse eest.

Sinu uus kaaslane sellel suvel, fotokas NIKON L18

Sinu uus kaaslane sellel suvel, fotokas NIKON L18Pille Peokorraldus korraldab kevadise auhinnakampaania : Sinu uus kaaslane sellel suvel, fotokas NIKON L18

Jaga seda reklaami ja kui sa ei ole veel meie sõber lisa like/meeldib Pille Peokorraldus FB lehel!

Mida rohkem FB sõpradega jagad, seda suurem võimalus sul on!

Jagamisel kasuta märgusõna: Pille Peokorraldus

 

Auhinna loosime välja 20. Aprillil 2015